כיצד למשוך פרפרים לגינה

דריה

אנחנו אוהבים פרפרים!
נתחיל בתמונה, שצילמתי לפני כמה שנים באגמון החולה, שם נתקלנו באלפי פרפרי דנאית נודדים:

כששתלנו את הגינה הוספנו מספר צמחים שהיו ידועים לנו כמושכי פרפרים, כדוגמת "בודליית דויד" המכונה גם "שיח הפרפרים". כבר כמה שנים שיש לנו לפחות חמישה שיחי פיגם גדולים, שייעודם העיקרי הוא לספק מזון לזחלים של פרפרי זנב סנונית, שמגיעים כמה פעמים בשנה לגינתנו. זחלים נוספים משתתפים איתנו בכרסום יבולי גן הירק, כמו לבנין הכרוב, ולא מזמן כרסמו את הגפן שלנו זחלי ענק של רפרף הגפן. כל כך גדולים הם היו, שכשעמדנו מתחת לסוכת הגפנים יכולנו לשמוע את הלסתות שלהם עובדות במרץ. את מקום הזחלים על הגפן גילינו באמצעות מיקום ערימות הגללים על הארץ.

לאחרונה קיבלתי מתנה ספר ישראלי חדש, בשם "גינת הפרפרים בישראל" מאת דובי בנימיני, בהוצאה עצמית.
לפני כמה חודשים ראיתי את הספר בחנות הספרים, דיפדפתי בו, וסימנתי לעצמי לקנות אותו בהזדמנות. אך רק עכשיו, לאחר שעיינתי בו בצורה יסודית, אני מבינה כמה הספר הזה מדהים (במובן המקורי של המילה) ומעורר השתאות בכמות המידע שהוא כולל. הספר מקיף את כל ההיבטים המעשיים והתיאורטיים שבמשיכת פרפרים לגינה, בהיקף אנציקלופדי ממש. יחד עם זאת, הספר כתוב בצורה ברורה ומהנה לקריאה ולדפדוף, עם אלפי צילומים מרהיבים.

כדי למשוך פרפרים לגינה, יש לשתול צמחי צוף, שמהם ניזונים הפרפרים הבוגרים. בנוסף, יש לשתול צמחים פונדקאים – צמחים עליהם הפרפרים מטילים, ומהם ניזונים הזחלים הבוקעים מהביצים. שתי קבוצות צמחים אלה זוכות לשני פרקים נרחבים בספר.
שמחתי לגלות שחלק מההמלצות של דובי בנימיני כבר מיושמות אצלינו בגינה (למשל, לא עקרנו את צמחי הטיון הדביק שצמחו מעצמם, הן בגלל כמויות הפרפרים שמגיעות אל הפרחים היפים שלו, והן בגלל היותו צמח רפואי רב תועלת). אך לצערי גם גיליתי שעקרתי צמחים שנחשבים מעולים לפרפרים (מי היה מעלה על דעתו שלשישית הצבעים היא צמח פרפרים? מבחינתי זהו עשב רע שגדל בשולי שדות חקלאיים).
אך עכשיו שיש לי את הספר הנהדר הזה, אני יודעת איזה צמחים להשאיר ואני יכולה להרכיב רשימה של צמחים חסרים בגינה ולהשלימם במשתלה.

בספר עוד פרקים רבים ומרתקים, וחיתוך המידע מכיוונים שונים. למשל, ניתן למצוא אילו פרפרים יבקרו בגינה לפי הצמחים שיש בגינה, לפי אזור הגינה בארץ, לפי עונות השנה. פרק נוסף מוקדש לתכנון ועיצוב גינת הפרפרים, כולל תרשימי שתילה מפורטים. אהבתי במיוחד את הפרק בו מופיעים צילומים של צמחי הפרפרים כשהם צעירים, כך שאפשר ללמוד לזהות את הנבטים של הצמחים הללו ולא לעוקרם בטעות! שני פרקים מעניינים נוספים הם פעילויות עם ילדים להכרת פרפרים וצילום פרפרים (בכמה פעמים שניסיתי גיליתי שזה קשה מאוד…אני מתמקדת בצילום זחלים..)

פרק נוסף דן בגינה העירונית. – חשוב לדעת שגם בעיר אפשר למשוך פרפרים ולספק להם מזון. כשגרנו בתל אביב, היתה לנו גינה קטנה על פינת הרחוב, ופרפרים רבים היו מגיעים אליה. זכורה לי פעם אחת שמספר גדול של זחלי לבנין הכרוב בקעו והחלו לכרסם את שיח כובע הנזיר. כשיש גינה קטנה, שמים לב לכל שינוי בגינה. ככל שחלפו הימים והזחלים גדלו וקצב האכילה שלהם גבר, התחלתי לחשוש שיחסלו לי את כובע הנזיר. הפיתוי לקטוף את העלים עם הזחלים ולזרוק לפח היה גדול, אך כיוון שבאותו זמן תרגמתי חוברת פרמקלצ'ר בה היה כתוב שדרך ההתמודדות הטובה ביותר עם "מזיקים" היא לא לעשות כלום, התאפקתי. הזחלים חיסלו את רוב הצמח, התגלמו והפכו לפרפרים תל אביביים, ואני משערת שהיו אחראים לכמה חיוכים של עוברי אורח שנתקלו פתאום בפרפר באמצע העיר. הצמח, שהיה נראה עלוב ביותר בהתחלה, התאושש במהירות מפתיעה, ולאחר שבוע-שבועיים כבר אי אפשר היה לנחש שזחלים עשו עליו חגיגה.
גם בגן הירק זה לפעמים קשה לראות מאות זחלים על שתיל של כרוב, אך אם משנים את צורת המחשבה, וזוכרים שזוהי דרך לתמוך בהמשך קיום טבע וחיי בר בישראל, קל להשלים עם הנזק הקל שנגרם.

לסיכום, אני חושבת שזהו ספר חובה בכל בית של חובב טבע או גינון בישראל! מתנה מצוינת לעצמכם ולחברים.
אני מורידה את הכובע בפני משפחת בנימיני על הפרויקט הענק שהצליחו להרים ומודה להם על כל הפרפרים שעוד יגיעו אלינו בזכותם. תודה!


תגובה אחת ל “כיצד למשוך פרפרים לגינה”

כתוב תגובה